Září 2008

LP-členové

11. září 2008 v 17:37 | Strouhis |  Linkin Park
Cheaster Bennington
(zpěv,texty)
Brad Delson
(kytara,baskytara)


Mike Shinoda
(rap.zpěv,kytara,klávesy,samply)Joe Hahn
(mix,zvuky,samply,beaty,režie klipů)


Phoenix
(basskytara)

Rob Bourdon
(bicí)


LP-historie

11. září 2008 v 16:51 | Strouhis |  Linkin Park
Americké seskupení Linkin Park vznikla v roce 1996 v Agoura Hills, Kalifornii. Od té doby kapela prodala více jak 50 milionů kusů CD a vyhrála dvě ocenění Grammy Awarads. Jejich debutové album Hybrid Theory bylo v roce certifikováno agenturou RIAA jako certifikováno jako diamantové. Následující album Meteora navázalo na úspěch debutu a bylo první v žebříčku Billboard 200' album charts za rok 2003. Po Meteoře následovala řada celosvětových turné a charitativních akcí. Linkin Park, charakterističtí svým zvukem,který se objevil na Hybrid Theory a Meteoře, se posunuli dále a v roce 2007 vydávají třetí studiové album Minutes to Midnight, na němž kombinují a objevují spousty různých žánrů. Posluchače tato rapidní změna zaskočila i přes předchozí varování kapely, že půjde o něco jiného než na prvních CD. Přesto se však MtM umístilo na vrcholu Billboard charts a v prvních třech týdnech prodeje mělo nejlepší prodeje než jakékoliv jiné CD za tento rok. Linkin Park jsou také známí svými spoluprácemi s jinými umělci. Nejvíce s rapperem Jay-Z, s nímž vydali CD Collision Course.
= Počátky kapely (1996 - 2000)
Kapelu založili Mike Shinoda, Brad Delson a Rob Bourdoun v roce 1996 po vystudování střední školy (tehdy ještě pod jménem Xero). Později do kapely přibrali Josepha, Phoenixe a zpěváka Marka Wakefielda. Za garážových podmínek se jim podařilo natočit demo se čtyřmi tracky. Po několika neúspěších při hledání vydavatele Mark opustil kapelu. Phoenix v té době hrál ještě v jedné punk/pop rockové kapele "Tasty Snax" a kvůli jejímu turné na delší dobu opouští Xero. Po delším hledání na post zpěvu se ke kapele dostal Chester a Xero se přejmenovalo na Hybrid Theory. Pod tímto jméném nahrála tato nová sestava 6 trackové EP a několik dem. Následovalo opětovné hledání labelu a po několika měsících se vyplatilo. Kapela se přejmenovává na Linkin Park (zkomolenina názvu parku "Santa Monica's Lincoln Park") a podepisuje vysněnu smlouvu s vydavatelstvím Warner Bros..
= Debut (2000-2002)
14. října 2000 vychází album Hybrid Theory. O produkci se postaral Don Gilmore. Během prvního roku se prodalo neuvěřitelných 4.8 milionu kusů a Linkin Park se singly jako je One Step Closer, Crawling, Papercut a In The End dobývají všechny žebříčky. Hybrid Theory získalo 3 nominace Grammy: best new artist, best rock album a best hard rock performance (za píseň Crawling). Best hard rock performance se jim podařilo vyhrát a nebylo to jediné ocenění. MTV ohodnotilo klip k singlu In The End jako Best Rock Video a Best Direction. Linkin Park se dostávají na exkluzivní turné a festivaly (Ozzfest, Family Values Tour, ROQ Almost Acoustic Christmas, Rock Am Ring). Linkin Park za jeden rok odehráli neskutečných 320 koncertů! Kapela taktéž zakládá nové turné s názvem Projekt Revolution, na němž se objevují interpreti jako je Cypress Hill, Adema, Snoop Dogg.. Mimochodem, po nahrání CD se ke kapele vrací Dave "Phoenix" Farrel a už nastálo zastává post baskytaristy. Všechen tento úspěch se podařilo zdokumentovat na DVD Frat Party at the Pankake Festival, které vychází ke konci roku 2001.
= Reanimace tvorby (2002)
30. července 2002 vychází album remixů - Reanimation. Na albu spolupracovalo spousty hodně i méně známých umělců (Black Thought, Jonathan Davis, Aaron Lewis a další..) a jedná se tak o velmi rozshálé spektrum zvuků a nálad. Každá píseň na tomto albu dostala zremixováním úplně jiný nádech. Během prvního týdne se prodalo 270 000 kopií a dostalo se až na druhé místo v Billboard chartu. Na remixy dobré, ne?
= Meteora (2002 - 2004)
Linkin Park, ve snaze navázat na velký úspěch Hybrid Theory a Reanimation, začínají během turné v roce 2002 pracovat na novém materiálu. Výsledekem je album Meteora (pojmenováno podle seskupení nedostupných chrámů na skalách v Řecku). CD vychází 25. března 2003 a během prvního týdne se prodalo více jak 800 000 kusů a do října 2003 se toto číslo ztrojnásobilo. Meteora se takřka okamžitě dostává na první příčky skoro všech prodejních hitparád. Rádii proudí singly Somewhere I Belong, Breaking the Habit, Faint, Numb a From The Inside. Videoklipy k posledním dvěma zmiňovaným jsou natočeny v Praze. Linkin Park v USA rozjíždí další Projekt Revolution a také se dostávájí na Summer Sanitarium Tour 2003. Některé živé záznamy je možné slyšet a vidět na vycházejícím CD/DVD Live in Texas. Meteora nezůstává pozadu ani s oceněními. MTV ocenilo Somewhere I Belong jako Best Rock Video a Breaking the Habit jako Viewer's Choice Award.
= Collision Course, Fort Minor (2004 - 2006)
Po úspěchu Meterory se Linkin Park začínají věnovat i jiným projektům. Vzniká tak řada kolaborací (Handsome Boy Modeling School, DJ Z-Trip, Depeche Mode, DJ Lethal).
Vyvrcholením všeho je však album Collision Course. Jedná se o spolupráci s raperem Jay-Z. CD je plné tzv. Mash-up'ů, což jsou zmixované dvě písně, dvou různých interpretů. S Jay-zím vystoupili na megakoncertě Live 8 a také ná předávání cen Grammy (společně s beatlesákem Paulem McCartneym).
Mike Shinoda však začal pociťovat, že chce zkusit i něco jiného a odstartoval práce na postranním projektu "Fort Minor". Produkci si vzal na starost již zmíněný Jay-Z. Více informací o FM naleznete na www.fortminor.linkinpark.cz.
Po Mikově vzoru si odskakuje i Chester a společně s kapelou Julien K v pozadí kutí svůj projekt Dead By Sunrise, jenž se má na světlo světa dostat počátkem roku 2009 - více info na www.chazychaz.net
= Minutes To Midnight (2006 - 2008)
V roce 2006 se Linkin Park konečně pouštějí do práce na novém CD. Stále prosakují nové a nové informace a kapela rozhlašuje všude možně o rapidní změně svého stylu. Jak moc byla jejich prohlášení pravdivá jsme se mohli přesvědčit 14. května 2007 (někteří z nás i o dva týdny dříve, jelikož se album dostalo nelegální cestou - "leaknutím" - na veřejnost). První vlaštovka, singl What I've Done, který vyšel měsíc předem, se nakonec ukázal jako nejpodobnější původní tvorbě Linkin Park. Změna stylu se projevila opravdu razantně a ani to nezabránilo tomu aby se MtM prodalo přes 600 000 kopií za první týden, což z tohoto CD učinilo nejúspěšnější nahrávku za poslední roky. CD se "jako už tradičně" vyšplhalo na první příčku v prodejnosti Billboard Chart. Z tohoto alba jsme se dočkali 5 singlů a ten poslední, Leave Out All the Rest, právě dobývá příčky hitparád. A co budoucnost? Chester Bennington se zmínil v rozhovoru pro časopis Rolling Stone, že již pozvolnu pracují na novém materiálu. Taktéž se snad brzy dočkáme jeho sólového projektu Dead by Sunrise.